Časté dotazy

Na této stránce najdete odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se v souvislosti s výukou setkávám.

Nejsem si jistá, zda splňuji podmínky jazykové úrovně B1+?

Pokud si nejste jistí tím, na jaké jazykové úrovni právě jste, nevadí. Domluvte si se mnou bezplatnou konzultaci, kde se na to podíváme zblízka. 

Mám  obavy z komunikace na dálku, jaká je Vaše zkušenost jako lektorky? Není právě učení jazyka o komunikaci s lidmi prioritně o osobním setkání?

Mám s ní nejlepší zkušenosti. Online výuka nabízí jen jinou škálu nástrojů.  Zároveň neztratíte to, co je na učení cizího jazyka jednou z nejcennějších věcí - vzájemný lidský kontakt. To, že někdy nefunguje internet, nás jen učí hledat alternativní řešení. Vnímám, že když je vám ve společnosti druhého člověka hezky,  je jedno, jestli sedíte ve skutečné nebo virtuální učebně. Emoce, nadšení, vzájemná podpora fungují i přes obrazovku.

Jak poznám, že je jazykový koučink skutečně pro mě?

Poznáte to podle toho, že se budete při výuce cítit dobře, že se budete k jazyku rádi vracet, že nebudete mít potřebu hledat výmluvy, protože to prostě nebude možné. Vaše chuť a odhodlání se tomu věnovat, budou větší, než cokoli jiného (nedostatek času, finanční investice, lenost). To je právě to, co musíte cítit a ne řešit hlavou. Bude to úplně jasné ANO! Jakmile jen malinko váháte, pak je to jasné NE!

Abych mohla být užitečná jako lektorka, musíte vnitřně cítit, že cizí jazyk opravdu potřebujete, že ho chcete poznávat, tančit s ním a cítit se s ním dobře jako s dobrým partnerem. Můj student/moje studentka a já musíme být v souladu a to pro mě znamená, že on/ona chtějí to samé. Já jsem průvodce a ukazuji cestu, protože jsem ji ušla sama, a vím, jak krásné je to, co mohou angličtina a němčina nabídnout, a důvěrně znám i veškerá temná zákoutí. Svítím na cestu. Aby vám to s cizím jazykem fungovalo, musíte mít opravdový zájem a znát své skutečné "Proč", které nevychází z hlavy, ale ze srdce. Na učení jazyků je nejkrásnější cesta samotná, nikoli cíl. Je to proces neustálého cizelování, který vyžaduje nesmírnou pokoru, zájem a zvědavost a hravost. Pak v tom můžeme uspět.

Přemýšlím, jestli jít do intenzivního kurzu právě v nejvíc pracovně exponovaném období, co se bude dít po 12 týdnech? Jak najet na "pravidelnou údržbu"?

Ukázalo se mi, že tři měsíce jsou ideální na ukotvení, osvojení základních principů učení cizího jazyka, nastavení určitého systému. Při výuce je pro mě důležité jít se studenty do hloubky a opravdu se jim věnovat. Pracuji intuitivně a s každým studentem/studentkou individuálně.

Časově je spolupráce omezena na 4 nebo 12 týdnů podle potřeb klienta/klientky. Po vybrání balíčku spolupráce pokračuje zakoupením dalšího balíčku a takhle můžeme se studentem/studentkou strávit 3 nebo 6 měsíců, ale i déle. 

Aktuálně si můžete vybrat mezi jazykovým koučinkem s mojí osobní podporou (1:1 online setkání), nebo bez mé podpory (program “Jazykový koučink do kapsy”). Do programu můžete vstoupit kdykoliv. Ideální termín je TEĎ. Kdybyste přeci jen váhali, můžete to udělat takto:

Moje doporučení, jak najít ten správný termín:

Vezměte si do ruky kalendář na aktuální rok a popřemýšlejte, kdy byste si chtěli udělat radost, který den v týdnu byste chtěli udělat něco pro sebe a pro svoje sebevzdělávání. Pak si v sobě odpovězte na otázku, jak dlouho byste se tomu chtěli věnovat? Měsíc? Tři měsíce? Zamyslete se také nad tím, zda potřebujete osobní podporu lektorky, nebo s vámi více ladí program “Jazykový koučink do kapsy”? Můžete vyzkoušet obě varianty. Samo.

Může to vypadat například takto: 

Moje angličtina:

Termín a forma:  podzim 2024 - 3 měsíce/ 1 x týdně/ 60 min./ s osobní podporou lektorky. 

Obsah a zaměření kurzu: Chci umět plynně a sebevědomě komunikovat se zahraničními kolegy, umět prezentovat své nápady před širší veřejností, chci se naučit obraty a fráze, se kterými se setkávám ve veřejných médiích a které potřebuji ve své práci PR manažerky. Chci také umět hovořit o tom, co mě baví, co právě prožívám, nebo co mě inspiruje a co mi vnáší do života radost. Chci si také být jistější v písemném projevu.

Za tři měsíce se toho dá pod dobrým vedením udělat opravdu moc. 🙂

Chcete mít jistotu, že je pro vás můj styl výuky to pravé?

Využijte nezávazné konzultace, při které zjistíme vaše dosavadní jazykové zkušenosti a pobavíme se o učebních technikách, které by pro vás mohly být nejúčinnější a nejpřirozenější. Po konzultaci se můžete rozhodnout, jestli chcete pokračovat nebo ne.

Mirka Smíšková - lektorka angličtiny a němčiny

Nezávazná konzultace ZDARMA

Zarezervujte si nezávaznou 20minutovou konzultaci, na které společně zjistíme vaší motivaci a dozvíte se možnosti, jak můžete dosáhnout vašich cílů.