3 anglicky psané knižní tipy na pláž i do parku

Když jsem na konci června stála ve svém oblíbeném knihkupectví a hledala knížky, kterými si zpestřím dlouhé letní večery, neměla jsem žádná velká očekávání. Chtěla jsem jen příběhy, které nebudou moc intelektuálně náročné, protože na to v létě opravdu nemám potřebné kapacity, ale za to tam nebude chybět trošku romantiky, kdy se vám tak trošku podlomí kolena a vy budete s napětím čekat, jak to s nimi dopadne. 

V příběhu by měla být zmínka o knihách a kávě. Hlavní hrdinka by měla mít ke knihám a ke kávě skutečně vřelý vztah. Taky by tam neměl chybět humor a nadsázka. 

Zkrátka jsem hledala knížky, které mi nedovolí je odložit, dokud se díky dobře napsanému příběhu neocitnu na poslední stránce. Toužila jsem po knihách, v nichž se budu moct dokonale ztratit a vynořit se, až je dočtu.

Summer 2024 Reading List

The Book of Beginnings – Sally Page (2023)

Žánr: romance

První titul z mého letošního čtenářského seznamu představuje knížka The Book of Beginnings.

Kdybych měla popsat obsah knihy ve třech slovech, napsala bych: enjoyable, heartwarming, comforting.

U knížky se budete smát do samého začátku až do poslední tečky. Příběh vás pohladí po duši, zahřeje u srdce a potěší. 

Z knihy jsem si poznamenala první větu, protože mi přijde, že na ní zkrátka něco je.

“Sometimes a heartbeat is all the time it takes to reach a decision.”

Někdy je to správné rozhodnutí opravdu velmi blízko, téměř na dosah ruky. Je to ten moment, kdy vám z ničeho nic dojde, že už dávno nejste na správném místě. Je to okamžik, kdy se ve vašem životě uzavírá jedna kapitola a vzniká prostor pro nové začátky. Zkrátka, že přišel čas posunout se dál.

Na příběhu se mi líbilo to, že se odehrává v místě, kam chodím nesmírně ráda a tak si dokážu představit, že se tam mohou dít kouzelné věci. Tím místem je papírnictví. Jednoho takového rodinného papírnictví se ujímá po svém strýčkovi i hrdinka příběhu.

Pokud jste blázni do nejrůznějších zápisníků, notýsků, deníků, skicáků a oceníte kvalitní pera, tužky a další psací potřeby, budete se tady cítit jako doma. 

Mně osobně udělalo radost to, jak moc hezky se tam mluví o takových věcech jako je krasopis nebo vlastnoruční psaní přání, vzkazů a dopisů. Kdy jste naposledy poslali někomu pohled nebo dokonce dopis? A jaké by to bylo najít ve schránce obálku, která by voněla po dálkách?

Navíc je to místo, kde potkáte lidi, které byste na ulici možná minuli bez povšimnutí. A tak se jednoho dne můžete setkat s vikářkou na útěku, starým mládencem, jehož velkým snem je napsat strašidelný příběh a prostor tu bude samozřejmě i pro lásku.

Knížka se mi četla moc hezky. 

Mojí nejoblíbenější postavou byl starý mládenec Malcom Buswell, který toužil napsat duchařský příběh, kde by se jednou v roce spolu scházeli duchové významných historických osobností, aby spolu nejen slavnostně povečeřeli, ale také si spolu popovídali o zásadních filozofických otázkách a vedli spolu hlubokomyslné debaty.

Vtip spočívá v tom, že by to byly osobnosti, které spolu mají jen pramálo společného. Říkala jsem si, jak by se asi takové rozhovory psaly a o čem by si povídala třeba taková Jane Austenová s královnou Viktorií. A co teprve osoby, které vám osobně jsou tím kým byly a jak se ke svým blízkým chovaly nesympatické a přece by měly v příběhu velmi důležitou roli? 

Jak jistě tušíte, moc jsem si čas strávený nad stránkami této knížky užila. A vřele ji doporučuji dál.

The Lonely Hearts Book Club – Lucy Gilmore (2023)

Žánr: romance

Když se mi dostala do rukou knížka The Lonely Hearts Book Club, bylo mi naprosto jasné, že bez ní domů neodejdu. 

Zaujala mě totiž hned první věta:

Everybody has a reason to get lost inside a book.”

Tak nějak věřím, že každý člověk má tu “svou speciální knihu” ve svém srdci. Pro mě to vždycky byla Pippi Dlouhá punčocha. 

V té knížce se propojilo několik věcí, které přispěly k tomu, že jsem ji nemohla jen tak odložit. Hlavní hrdinka Sloan pracuje v knihovně a ve světě knih je jako doma. Pravidelným návštěvníkem knihovny je emeritní profesor anglické literatury a příšerný bručoun, mrzout a protiva Arthur McLachlan. Ti dva mají specifický styl konverzace, kde to řádně jiskří. Jednoho dne se však Arthur v knihovně neobjeví a Sloan se vydá vypátrat, co se s jejím drahým přítelem stalo. Když zjistí, že mu zdravotní stav nedovolí opustit dům, založí u něj doma čtenářský klub, do kterého se postupně přidají další lidé, kteří posouvají svým vlastním příběhem celý děj knihy dopředu. 

Způsob, jak se postupně příběh odvíjel s tím, jak do čtenářského kroužku přicházeli jeho noví členové, se mi moc líbil. Každý nově příchozí dostal prostor pro odvyprávění svého vlastního příběhu a také svého příběhu s Arthurem. Společným pojítkem byly knihy, které se tematicky vztahovaly k tomu, co právě daná osoba ve svém životě prožívala. Mezi nimi byla i kniha Anna ze Zeleného domu (Anne of Green Gables – Lucy Maud Montgomery).

Pokaždé, když nějakou knihu čtu, poznamenávám si místa, která mě nějakým způsobem oslovila. Říkám tomu střípky moudrosti (nuggets of wisdom). V tomto románu slouží slova z knih  k vyjádření hlubokých citů. když se nedostává odvahy je vyslovit.

My head swam as I scoured the pages, the colors and the words blurring together so much that it felt like wading through a neon rainbow. Every highlighted passage spoke of friendship and affection, of hope and optimism. Alone, they were happy little sound bites that were pleasing to the eye. Stitched together, they become something else entirely. 

They became a love letter of words and sentiment – and one that was addressed entirely to me.” 

Kdybych měla popsat poslední titul z mého seznamu, pak bych zvolila následující slova: a lighthearted summer romance/ a delightfully heartwarming book/ a spicy romance/ a perfect beach-read material.

The Pumpkin Spice Café – Laurie Gilmore (2023)

Žánr: romance

Tahle knížka je přesně to, co si vezmete ke čtení, když se chcete nechat ukolébat slunečními paprsky, popíjet mochito, odpočívat a příliš nenamáhat své mozkové závity. Původně jsem si ji chtěla nechat na konec léta a naladit se na baboletní dny, jenže jsem ji prostě nedokázala jen tak ležet na nočním stolku, koukat se na ni a čekat na konec léta. A tak přišel čas na setkání s Jeanie, novou majitelkou kavárny The Pumpkin Spice Café.

Jeanie přichází do malého městečka Dream Harbor, aby převzala po tetičce Dot její kavárnu. Hned na samém začátku, asi na druhé stránce, narazí na sympatického farmáře Logana, z jehož farmy tetička odebírala zeleninu, a který si den bez dobré kávy nedokáže představit stejně jako mnoho dalších lidí v městečku.

Nemusím se dál rozepisovat o tom, že mezi nimi hned při prvním setkání přeskočí jiskra a přes drobné kotrmelce, zádrhely a nedorozumění to s nimi nakonec dobře dopadne. 

Příběh je jednoduchý, nenáročný, prvoplánový, předvídatelný. Perfektní čtení na pláž.

Když budu upřímná, pak jsem ze své náhodné volby byla pod dočtení knížky trošku zklamaná. Když se na to však podívám z trošku jiného úhlu a malinko více se nad přínosem toho příběhu zamyslím, pak je knížka stále velmi cenným zdrojem moc hezkých anglických slovíček a vtipných dialogů. Kdo bude hledat, objeví, co s ní/ s ním bude ladit. 

Inspirace

  • Jak byste popsali svůj přístup ke čtení?
  • Která kniha nejlépe vystihuje váš přístup k životu?
  • Kdybyste měli vybrat knihu, která vyjadřuje to, to cítíte k jinému člověku, která by to byla?

Další knižní tipy

Věděli jste, že…

Tohle by vás mohlo zajímat v případě, že ujíždíte na podobném žánru jako já.

Guilty Pleasure Reading List

Přeji vám ve společnosti cizích jazyků a knížek hezký čas a ať vám to spolu ladí.

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky