5 věcí, které mě o podnikání naučila jedna malá holka

Co mě naučila malá holka

Dávno vím, že se my dospělí můžeme od malých dětí mnohé naučit. Mám na toto téma tolik příběhů. Dnes bych jeden z nich chtěla sdílet, protože je v něm skryto mnoho moudrosti a myslím, že vám vykouzlí i úsměv na tváři stejně jako mě.

Moje práce lektorky cizích jazyků a jazykové koučky nespočívá pouze v práci s klienty, i když ta je základním kamenem. Nevystupuji zde jen jako učitelka, která si pravidelně připravuje témata hodin, tvoří materiály a vede své studenty/klienty k tomu, aby se pod jejím vedením naučili cizí jazyk, který si vybrali, aby si osvojili více než jen jeho základy, dokázali se orientovat i v obtížnějších místech a uměli se v neznámých vodách orientovat s lehkostí a s důvěrou.

Společně s klienty hledáme nové možnosti, které vedou ke změně jejich postoje k sobě samotnému a k posílení důvěry v jejich vlastní schopnosti ve vztahu k cizímu jazyku. A tak se z učitelky pomalu stává léčitelka.

Dále se s nimi zaměřuji na techniky, které jim pomáhají v tom, aby se v komunikaci s druhými lidmi naučili aktivně naslouchat, uměli pohotově reagovat v různých situacích a učili se pracovat se svými emocemi. Učím je, jak k sobě, tak i k procesu učení přistupovat s větší laskavostí, jak pracovat s chybami, překážkami a karamboly, jak přizvat do svého vztahu k cizímu jazyku více lehkosti, radosti a hravosti.

Současně s tím jsem, ale také podnikatelka a jsem tváří a hlasem svého podnikání. Součástí mé práce jsou i takové věci jako jsou příspěvky na sociálních sítích, psaní newsletteru, tvoření materiálů pro inspiraci a studium, cenotvorba a vedení účetnictví. Jsou to dovednosti, které jsem si musela osvojit a které mi nebyly nikdy tak úplně blízké. Učím se s každým novým příspěvkem na FB, s každým novým článkem na blogu, s každým novým klientem. Investuji do kurzů, abych se naučila, jak pracovat s online nástroji, jak tvořit webové stránky, jak tvořit zajímavé materiály. Je toho opravdu mnoho, co musíte jako podnikatelka zvládnout.

Moje práce je velmi pestrá a mám ji ráda. Přiznávám však s velkou nadsázkou, že se někdy cítím jako hlavní hrdinka ve filmu Mamma Mia! s jedinečnou Meryl Streep.

Money, Money, Money | Mamma Mia! | TUNE

Pak potkáte jednu malou holku, která svým přístupem k životu a k podnikání připomíná tak trošku Pipi Dlouhou punčochu.

Povídáte si s ní. Ona vypráví o dinosaurech s takovým nadšení, že z toho máte po pár minutách hlavu jako pátrací balón, pak o golfu a také o tom, jak moc ráda píše povídky. V jejích očí to srší jiskrami a po chvíli z ní vypadne, že tady má letní vydání svého časopisu. Jen tak, jako by se nechumelilo vám oznámí, že zaváděcí cena byla původně 30 Kč, ale nyní to bude už 44 Kč, především proto, aby si mohla honorář spravedlivě rozdělit se spoluautorkou časopisu.

Když přijde okamžik vlastního prodeje, je úžasné pozorovat reakce kupujících. Jedni koupí bez komentáře. Další ocení práci, kterou autorka do svého dílka vložila, protože v tom nevidí pouze listy popsaného papíru, ale nápad, tvořivost, práci s jazykem, vložený čas, energii a péči a je pro ně potěšením podpořit ji a její první podnikatelský záměr. Najdou se ale i tací, kteří se snaží smlouvat. A já tu malou pozoruji z povzdálí a sama sebe se ptám, jestli se nechá přemluvit, nebo bude znát svoji cenu? Uspěje při té zkoušce nebo ne?

Nedala se. Ta malá má před sebou velkou budoucnost.

Co je vlastně těch 5 věcí, které mě naučila:

  • Každá věc začíná malými krůčky.
  • Nikdy nepochybuj o tom, že to nevyjde. Vyjde to. Když ne dneska, tak určitě zítra. Když ne tady, tak jinde.
  • Stůj si za svým. Tvoje úsilí, práce a vložený čas mají svou hodnotu. Ti správní lidé ji uvidí a ocení. A pro ně tu jsi, pro ně tvoříš.
  • Lidé milují příběhy a ty jsou všude kolem nás. Dej jim svůj hlas, svá slova. Probuď v lidech chuť a touhu číst dál.
  • Všechno se počítá.

Bylo to nádherné setkání. Tu malou holku mám v srdci. Nevím, kým se stane a co jí život přinese, ale viděla jsem, že už dnes je pro své okolí ohromnou inspirací. Pro mě určitě.

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky