Jak to s nimi dopadne?

Jak to s nimi dopadne

Pokaždé, když začínám pracovat s novými klienty, kladu si otázku, jaký příběh se tu bude přede mnou odvíjet. Na prvním setkání jim pozorně naslouchám a snažím se vnímat, zda jejich vztah k cizímu jazyku, zájem o něj a touha se v něm zlepšovat připomínají letmý flirt, kratochvíli, letní romanci nebo něco hlubšího, třeba lásku na celý život.

Říkám si, zda jim to s daným nastavením mysli a přístupem vůbec vydrží. Sama sebe se ptám, jak dlouhá, náročná nebo radostná jejich cesta bude.

Jsem pokaždé vděčná, že se mohu stát součástí takových příběhů a vidět, jak se stránku za stránkou rozvíjejí, přepisují, editují a proměňují.

Osobně je pro mě zajímavé, jak rozporuplně lidé přistupují k angličtině a k němčině. Chápu, že je to vždy na základě jejich vlastní osobní zkušenosti, vzpomínek a postojů. Osobně jsem tak trochu advokátkou němčiny. Vystudovala jsem ji a tak jsem ji poznala trošku z jiné perspektivy. A to bych přála i svým klientům a čtenářům.

Dnes vám právě proto nabízím jedno malé cvičení v němčině. Zkuste se zastavit a popřemýšlet, jaký k ní máte vztah.

Představte si, že byste byli na chvilku spisovatelem nebo spisovatelkou a měli napsat svůj příběh o němčině, třeba letní romanci.

Co byste napsali? Jak byste odpověděli na otázky z obrázku?

Liebesgeschichte/Sommerromanze/Urlaubsflirt

 

Was denkt ihr? Wie geht die Geschichte weiter?

Ich denke, dass er …

Ich glaube, dass er….

Ich nehme an, dass er …

Ich vermute, dass er ….

Ich bin davon überzeugt, dass er …

Vielleicht ….

Ganz bestimmt ….

Jak vám to šlo? Jaký příběh se na zrodil na vašich stránkách? A jak k vám promlouvají jeho hrdinové? Dá se to vůbec číst? Jaké to bylo, stát se na chvíli spisovatelem?

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky