Když k vám lenost přijde na čaj jako nečekaný host

Když k vám lenost přijde na čaj

Také máte momenty, kdy se vám do ničeho nechce – ani do čtení? Pro knihomola je to poměrně smutný okamžik a pochmurné období.

Já tedy takové momenty mám. Napsat, jak se s nimi vypořádávám, by vystačilo na jeden článek. Ale o jeden dva tipy se s vámi podělím.

Zpomalím. Dýchám. Jsem. Pouštím všechna „měla bych“, „musím“.

Vezmu si knihu do baťůžku a jdu se projít. Většinou najdu nějaké pěkné místo. Tam se pěkně usadím, vezmu knížku do rukou a zkusím si přečíst jen jednu stránku. Tak jsem to udělala s knihou, kterou právě čtu. Čekala na moji pozornost poměrně dlouho. Moc se mi do ní nechtělo. Má totiž 407 stran. Její titul je The Book of Longings a její autorkou je Sue Monk Kidd.  Hádejte, co se stalo? Už od první stránky nemohu knihu odložit. Příběh je čtivý, angličtina je pohlazením pro moji angličtinářskou duši.

A můj druhý tip? Všimli jste si, jak zajímavá může být titulní strana knihy? Ano, někdy se může stát, že to je na té knize to nejhezčí. To se dá využít právě, když se vám do čtení moc nechce. Kniha vám může posloužit jako předloha pro jinou kreativní aktivitku – pro malování. Když se mi nechce číst, vezmu vodovky a maluji. Hraju si jako malé dítě. Z docela obyčejného malování je událost. A pak už je snadné vzít knížku znovu do ruky a vrátit se k příběhu.

I když právě čtu v angličtině, chci vám dnes poslat jedno pěkné německé slovo, které vystihuje právě ten stav, kdy se vám do čtení vůbec nechce. K tomu si můžete zkusit napsat odpovědi na několik mých zvídavých otázek.

Pojďme na to.

Wort der Woche: die Leseflaute

Otázky:

Was macht ihr, wenn ihr gerade keine Lust habt, ein Buch zu lesen?

Was macht ihr, wenn ihr in einer Leseflaute steckt?

Wann fällt es euch schwer, den gewohnten Lesefluss wieder aufzunehmen, in fremde Welten einzutauchen und sich wieder berieseln zu lassen?

Was hilft euch, aus der Leseflaute herauszubrechen und wieder mehr zu lesen?

Právě jsem dočetla:

Ann Patchett: The Dutch House

Sue Monk Kidd: The Book of Longings

Podcast: Sue Monk Kidd and Ann Patchett on the Beautiful Writers Podcast: Longings—In Writing & Life

Zaposlouchejte se: a simple day of my life | lovely day

 

Náhledový obrázek: Congerdesign by Pixabay

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky