Napadlo mě

Mám někdy chvíle, kdy se zasním a říkám si, co bych dělala, kdybych neučila jazyky? Existuje něco, kde bych mohla být stejně tak šťastná jako jsem, když učím?
A zjistila jsem, že ano. Jako lektorka cizích jazyků jsem objevila v sobě další talenty a dovednosti.
Tak například velmi dobře se orientuji na online platformách jako jsou ZOOM, GoogleMeet nebo Skype.
Baví mě tvořit obsah na platformě StreamYard, odkud není daleko k YouTube a k natáčení podcastů.
Moje vnitřní spisovatelka jásá, protože mohu své postřehy sdílet na FB, na svém blogu a nebo v newsletteru.
Technicky jsem vyladila své dovednosti tak, že se orientuji v SimpleShopu nebo v MailerLite. Takže vytvořit prodejní formulář, vystavit fakturu už je brnkačka.
Už nejsem jen lektorka cizích jazyků, která má tuhle krajinu prošlapanou od severu k jihu a od západu k východu, ale otevřely se mi nové pracovní obzory.
Mohu si vyzkoušet, jaké to je pracovat jako virtuální asistentka nebo třeba jako copywriterka pro nějakou jazykovou školu, protože psaní mě vážně baví.
Nebo bych se uplatnila v cestovním ruchu. Mohla bych provádět na zámku nebo vyprávět příběhy o všech nádherných místech na jihu Čech.
A nebo bych mohla dělat knihovnici a povídat si s lidmi o knihách, vést čtenářský klub.
Také bych mohla napsat příběh s detektivní zápletkou z prostředí jazykových lektorů, nebo historický román, který by se odehrával za vlády Rudolfa II., tam to znám nejlépe, a kde by znalost jazyků hrála hlavní roli.
Takže vím, že je to dobré. Ale cizí jazyky jsou láska. Láska mého života a i když vidím všechny ty možnosti, volím si učení, protože je to privilegium otevírat lidem nový svět, být u toho a sledovat, jak se pomalu začínají na tom neznámém prostředí orientovat. Být u toho, když to mezi nimi a cizím jazykem začíná jiskřit, nebo když jejich vzájemný vztah tak trošku připomíná italskou domácnost.
Jo, navzdory všem nelehkým časům, zklamáním, výzvám, vím bytostně, že jsem si vybrala správně.
Je ale také dobré vědět, že svět je jako banket, kde se servírují ty nejbáječnější dobroty a kulinářské skvosty. A vy si z té mísy můžete vzít to, na co teď právě máte chuť, to, co právě teď roztančí vaše chuťové pohárky. A nebo poděkovat a říct, že teď právě na nic z toho chuť nemáte.
Tohle vědomí hojnosti příležitostí a svobody mě naplňuje pocitem nesmírné vděčnosti.
Zároveň bych chtěla napsat, že svět cizích jazyků se obrovsky proměnil a lektorka cizích jazyků už dnes není jen člověk, který vás učí jazyk.
Je to osobnost s mnoha dovednostmi a talenty a má toho opravdu co nabídnout.
Hodnota její práce se neměří jen hodinovou sazbou, ale zkušenostmi, dovednostmi a hloubkou jejích znalostí. Málokdo je však umí vidět a ocenit.
Věřím ale, že pro každou lektorku existuje správný klient nebo klientka, že existuje spolupráce, kde to oboustranně ladí a oběma je v té spolupráci moc hezky. 🙂
Přeji vám krásný den ve společnosti cizích jazyků a ať vám to spolu ladí.
Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky