Out of the Blue

Out of the blue

Den si můžete naplánovat, nebo můžete nechat věcem prostor, aby se prostě jen tak děly. Co se vám může přihodit? Například to, že na procházce s pejskem potkáte dva studenty z Bosny, kteří do České republiky přijeli na studijní pobyt. Kdybyste žili ve velkém městě, není to žádné překvapení. Když se to stane v malém jihočeském městečku, pak už to nečekané je. Stejně jako reakce na druhé straně.

Už jako studentka germanistiky jsem viděla v každém setkání s novým člověkem příležitost k tomu, abych se dozvěděla něco víc a obohatila se o zkušenosti, postoje, přístup k životu a samozřejmě i o nová slovíčka. Postupně jsem se učila, jak mám naslouchat a cizelovala jsem své konverzační dovednosti a umění klást správné otázky.

Už dávno tedy vím, že příležitosti k tomu, abyste mluvili cizím jazykem, čekají na vás a na vaše rozhodnutí jít jim naproti. Skvělým a vděčným prostředníkem a spouštěčem konverzace může být třeba kniha (to jsem se naučila při mých cestách po Austrálii) nebo pes (to funguje nejen ve světě cizích jazyků).

Když jsem hovořila s těmi studenty o tom, jaké to je být v zemi, kde jim nikdo nerozumí a oni se tu cítí také jako Alenka v říši divů, řekli mi, že o to více oceňují, když mohou s někým promluvit anglicky. Když jsem se jich ptala na to, jaké pocity z takového setkání mají, odpověděli mi, že prožívají u srdce obrovský pocit úlevy, radosti a nadšení, protože si s někým mohou popovídat jazykem, kterému rozumí a vystavět tak společně most porozumění, a protože mohou sdílet své zážitky a zkušenosti. O to vzácnější pak je, když se to stane v malém jihočeském městečku. Řekli mi, že je naše povídání zahřálo u srdce a že to bylo moc hezké setkání.

Jako lektorka jsem učila v mnoha firemních i nefiremních jazykových kurzech. Všechny dopadly velmi často stejně. Studenti neviděli v učení angličtiny a němčiny hodnotu, cizí jazyk pro ně nebyl cestou k poznávání jiných kultur, k propojení s jinými lidmi a jejich světem.

Neviděli v něm příležitost.  Angličtinu měli častěji spojenou s negativními zážitky (dlouhé, nikam nevedoucí porady, frustrace z toho, že kolegům nerozumí, nechuť se v angličtině či němčině rozvíjet). Přitom všichni dobře víme, že nejlepší obchody se dělají u skleničky vína, u dobré večeře na základě osobních setkání. Chápala jsem je, respektovala jsem jejich postoj, jakkoli jsem si myslela, že přicházejí o něco moc hezkého, dobrodružného, tolik obohacujícího. Moje zkušenost byla zkrátka jiná.

Naše setkání bylo téměř letmé, ale vznikl z toho zase další krásný příběh. Měla jsem příležitost poznat Teu a jejího spolužáka.

Bez angličtiny a odvahy mluvit bych kolem nich možná jen prošla a snad bych si jich ani nevšimla. Díky angličtině dostalo našeho setkání úplně jiný rozměr a všichni jsme o něco bohatší.

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky