Stop and Smell the Roses

Stop and Smell the Roses

Mám ráda náhodná setkání, kdy se s někým potkám a kdy z pozdravu nebo komplimentu vznikne milý rozhovor a když dobře nasloucháte, začne se před vámi odvíjet celý příběh.

Tak jsem včera mohla v jednom z takových příběhů navštívit Turecko a Omán. Přenést se do míst, kde voní káva připravená v džezvě nebo nejrůznější orientální koření.

Bylo to poutavé vyprávění. Na konci příběhu však bylo povzdechnutí a věta: „Kdybych jen uměla lépe anglicky…“

Ve světě cizích jazyků se pohybuji velmi dlouho a vnímám postoje lidí k učení cizích jazyků. Vnímám, že tyto postoje, názory, přesvědčení a naše očekávání působí jako obrovské překážky, jako místa, kde jsme uvízli a nemůžeme se pohnout dál.

Osobně jsem přesvědčená, že to vše se dá změnit. Klíč k této změně má každý z nás. Chce to jen zvolit jiný úhel pohledu, rozhlédnout se, více a důkladněji zkoumat, otevřít se novým zkušenostem.

Každý den chodím kolem růžového keře. Každý den si přivoním k růži. Každý den si díky té růži připomínám

že se každý den mohu radovat z malých věcí a malých vítězství.

– že si každý den volím, čemu chci věnovat svou energii a čas.

Tady si vypůjčím slova amerického spisovatele Austina Kleona, který o tom, jak si najít čas, napsal:

Čas najdete ve stejném místě jako zbylé drobné: v záhybech a skulinách. Najdete jej v prasklinách mezi velkými věcmi – během dojíždění do práce, přestávky na oběd, pár hodin poté, co jdou děti spát. Možná si budete muset odepřít díl svého oblíbeného seriálu či hodinu spánku, ale hledaný čas nalézt dokážete.“ (z knihy Ukaž, co děláš!)

že každý den jako vlídná zahradnice sázím semínka, ze kterých ve svém čase vzejde něco hezkého. Chce to však kultivovat trpělivost a každodenní laskavý zájem.

– že vše je pomíjivé a že i ta růže odkvete, a tak je třeba být tady a teď a vychutnat si daný okamžik.

Dnes se zkuste zastavit a zamyslet se nad příběhy, které nosíte o angličtině nebo němčině ve své hlavě a které už vám neslouží.

Vyzkoušejte si jedno malé cvičení.

Představte si svoji cestu s angličtinou nebo němčinou jako růžový keř.

Jak vypadá? Jakou barvu mají jeho květy? Jak voní? Každá růže má i trny.

Co je vám nepříjemné, do čeho se vám nechce?

Čemu se vyhýbáte, abyste se neporanili?

Co když váš úspěch a radost z učení není v tom, že si přidáte nový online kurz, novou aplikaci nebo koupíte novou učebnici?

Co když začnete dělat méně věcí, ale takových, které vám opravdu dělají radost a baví vás?

Journaling Prompts

  • What’s the ONE thing I can remove from my life that will help me experience more joy, fun and ease in my English learning journey?
  • What feels good? What do I need to thrive?
  • What are three moments or things I want to celebrate?
Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky