Z deníku lektorky – Střípky z konference Učíme jazyky ONLINE 2024

 
 
 

The doors that are right for you will gently open – and you will not have to push or force them. Because the things that are behind them want you, and need you, as much as you want and need them.” – Brianna Wiest

 
Ve své lektorské praxi moc ráda pracuji s citáty. Hraji se slovní zásobou a používám je jako journaling prompts, když zadávám písemné úkoly.
 
Baví mě, když můžu v jejich přítomnosti pobýt, jen tak nechat volně přicházet myšlenky a dát jim hlas a formu na papíře.
 
Dnes končí konference Učíme jazyky ONLINE 2024.
 
Měla jsem obrovskou radost, že se tam potkám s mnoha milými lidmi, měla jsem ale i strach a trému, jak bude po tak dlouhé době přijat můj příspěvek a jestli mě někdo v té záři reflektorů uslyší. Přála jsem si, aby oslovil ty, kteří ho potřebují slyšet v takové podobě a s takovým výběrem slov, která jsem zvolila tady a teď.
 
Bylo to jako vejít do obrovského Starbucksu plného hukotu, zvuků a lákadel a trpělivě čekat, až na vás přijde řada.
 
Řeklo by se konference. Jenže já jdu vždycky hlouběji pod povrch věcí. Pozorně jsem vnímala, co ve světě cizích jazyků „frčí“, kdo osloví jaké publikum, jaké má kdo osobní preference, co s kým rezonuje.
 
Kdo si dá frappé a kdo latte? Kdo si k tomu dá něco sladkého a kdo se spokojí jen s nápojem? Bude mu chutnat? Nebo ho vrátí? Nebo neřekne nic? Kdo bude schopen ocenit ty, kteří se rozhodli sdílet své zkušenosti, kotrmelce, pády, know-how, protože ví, že nic není zadarmo a že za tím vším, co teď právě vidí, jsou hodiny práce, mnoho energie a času? Kam bude směřovat jeho pozornost? K dramatu, k faktům, k emocím, k touze kultivovat lektorské dovednosti?
 
Napadá mě celý bambilion takových otázek.
 
Jsem tak nesmírně vděčná, že jsem u toho mohla být a zvědomit si, co je ve skutečnosti důležité a na čem opravdu záleží. Je mi, jako bych právě rozbalila pralinky od Willyho Wonky.
 
Tak nějak mě ta zkušenost pohladila po duši a dala mi naději a víru, že jsem na správném místě a zároveň si odnáším spousty vhledů a nápadů pro projekt a blog Toulky krajinou cizích jazyků, kde se dělím o svoji osobní zkušenost s výukou cizích jazyků a sdílím vše, co mám na cizích jazycích ráda tak, aby to mé čtenáře inspirovalo, bavilo a oni chtěli ve svět cizích jazyků trávit více času.
 
 
 
Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky