It Is All About the Ride

It is all about the ride

Když začínám spolupracovat s novým klientem nebo klientkou, vnímám, jak vysoké nároky a přehnaná očekávání na sebe mají. Vnímám, jak moc tlačí na úspěch, jak moc chtějí být v cizím jazyce dokonalí.

Velmi často se snaží zavázat něčemu, co se nakonec ukáže jako neuskutečnitelné. Proto je povzbuzuji k tomu, aby svoji cestu s angličtinou nebo němčinou vnímali očima začátečníka a úplně nejlépe očima dítěte.

Proto, abyste mohli v jakékoli činnosti uspět, potřebujete jí věnovat laskavý zájem. Touha naučit se cizí jazyk by nikdy neměla vycházet z tlaku vnějších okolností, ale být volbou. Dnes bych řekla cestou srdce.

Dalšími ingrediencemi pro úspěch jsou pak zvědavost, závazek, vytrvalost, pravidelnost, trpělivost a radost.

Své klienty a klientky povzbuzuji v tom, aby ve svém přístupu k cizímu jazyku kultivovali právě tyto kvality.

Když svůj proces vnímáte očima začátečníka, pak je vše mnohem snazší. Potýkáte se s mnohem menším odporem k cizímu jazyku a k jeho osvojování, protože víte, že nemůžete na všechno přijít hned. Jste k sobě laskavější, když děláte chyby. Radujete se z jakéhokoli malého vítězství v podobě nového slovíčka, nové fráze, povedeného rozhovoru, momentu, kdy jste něco konečně pochopili.

Možná, že vám právě teď dochází, že učení jazyka není tolik o výsledku, ale o cestě k němu.

I dnes bych vás chtěla pozvat k sobě a ukázat vám, jak to mám s učením nových věcí já.

Jednou z věcí, které se věnuji ve svém volném čase je malování. Říkám tomu rande s kreativitou – the artist’s date. Je to aktivita, kde se mohou opravdu vyřádit a která mi do života vnáší radost. Nepotkávám se tam totiž jen s barvami a štětcem, ale se zkušeností. Učím se, jak si zůstat v přítomném okamžiku, zabraná do pečlivého provedení každého jednotlivého tahu. Nevím, jak na mě bude to konečné dílo působit a jestli s ním budu spokojená, ale nechávám prostor pro cestu samotnou. Když pak držím hotový obrázek v ruce, raduji se z toho, že už vím, jak se namaluje například růže, střevíček z pohádky o Popelce, mořská vlna nebo docela obyčejná sušenka.

Užívám si ten čas a prostor mezi tím, kdy přede mnou leží prázdná čtvrtka, a tím, kdy vznikne obrázek. Moje malé kreativní vítězství.

Podobně je to i s cizími jazyky.

Jaká malá nebo velká vítězství byste tento týden chtěli oslavit vy?

Pro inspiraci jsem pro vás připravila několik otázek k zamyšlení a k poohlédnutí se za vaší cestou s angličtinou nebo němčinou.

 

Affirmation

  • I enjoy the space between where I am and where I want to go.

 

Food for thought and journaling prompts

  • I choose to …
  • I am willing to experience …
  • I wish I could …

 

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky