Možná je to jinak

Možná je to jinak

K napsání dnešního příspěvku mě inspirovala moje kamarádka, když mi položila otázku, jak to mám s cizími jazyky já a co dělám, když mi dochází motivace, když se mi do učení už nechce.

Nedokázala jsem jí odpovědět. Mám totiž tak, že žádnou motivaci nepotřebuji. Já svůj příběh s jazyky prostě žiju, jsou součástí mých dnů, jsou součástí mně samotné. Kdykoli přepnu do angličtiny nebo němčiny. Vnímám v tom ohromnou svobodu, lehkost, radost a hravost. Nepřemýšlím o tom, já to tak prostě mám.

Pro svoje klienty si pak přeji, aby takový pocit zažili také.

Do života mi postupně vstoupila maďarština, němčina, ruština, angličtina, latina a francouzština. Nejdéle tančím s angličtinou a němčinou. O svém vztahu k nim se budu rozepisovat v dalších ze svých příspěvků. K latině mám respekt a úctu a vím, že jsem si díky ní osvojila nejpotřebnější jazykové základy pro románské jazyky a prožila s ní nádherný románek.

Francouzština je docela jiný příběh, který voní po levanduli a tymiánu. Když myslím na francouzštinu, vidím slunečnicová pole v Provence a obrazy Vincenta van Gogha. Šplhám na Eiffelovku a pak večer popíjím víno na Montmartru a k tomu poslouchám francouzské šansony.

Je to zvláštní. Mám ji ráda, ale cítím, že si nejsme souzeny, alespoň ne teď. Jak to poznám?

Když si mám vybrat knížku v cizím jazyce, sáhnu zpravidla po nějaké v angličtině nebo v němčině. Tam mě totiž táhne mé srdce. Tam jsem doma. Je to tak prosté.

V jakém cizím jazyce jste doma vy?

Když stojíte před rozhodnutím, který cizí jazyk si zvolíte, vybíráte hlavou nebo srdcem?

Němčina má jeden moc hezký výraz, který se k dnešnímu příspěvku hodí a tak vám ho posílám společně s několika citáty pro inspiraci a radost.

Wendung des Tages: Herz über Kopf

Zitate des Tages:

Ferkel: ‚Wie buchstabiert man Liebe, Pu?‘ – Pu: ‚Man buchstabiert sie nicht… Man fühlt sie‘“ – A. A. Milne, „Pu der Bär“

Lasse dein Herz dich führen. Es flüstert, also höre ganz genau zu.“ – Walt Disney

Man sieht nur mit dem Herzen gut, das Wesentliche ist für die Augen unsichtbar.“ – Antoine de Saint-Exupery

Was du liebst, lass frei. Kommt es zurück, gehört es dir – für immer.“ – Konfuzius

Das Lächeln, das du aussendest, kehrt zu dir zurück.“ – Indisches Sprichwort

Meine Fragen:

Hört ihr lieber auf den Verstand oder hört ihr in euch hinein, was euer Herz zu euch sagt?

🧠 x 💖

Was passiert mit euch, wenn ihr Schmetterlinge im Bauch habt?

Kennt ihr dieses flatterige Gefühl?

Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky