ROZUM A CIT

Mirka Smíšková - lektorka angličtiny a němčiny
Rozum a cit není jen název slavného románu Jane Austenové, ale i můj kompas při učení cizích jazyků.
Lektorky cizích jazyků to mají většinou tak, že u nich převažuje spíše ten CIT. V momentě, kdy vstoupí do hodiny, je to všude samé srdíčko, samé superlativy na adresu daného jazyka.
Nejsnadnější to mají francouzštinářky. Ty mají šarm a jsou vždycky tak chic. A všude je to samé Merci. “Très bien !” “C´est très gentille de ta part!“ “Très jolie!”, „Bissous!“ Pro angličtinářky je všechno zase „Wow!“, „Amazing!“, „Great!“, „Keep going!“
Asi nejstřízlivější je v tomto ohledu němčina. 🙂 Někdy mám pocit, že stojí v koutě jako Popelka a čeká, až se bude moct projevit. Až přijde její okamžik a ona vstoupí na prkna, která znamenají svět a lidé konečně uvidí i ji – zářivou, veselou, něžnou.
Včera jsem se dívala na můj oblíbený film s Meryl Streep „Julie and Julia“. Mám totiž slabost pro kulinářské a gurmánské filmy. Minulý týden to byl třeba Ratatouille. Ne náhodou mají tyto filmy mnoho společného – odehrávají se ve Francii, v ulicích Paříže. Hlavní hrdiny spojuje láska k vaření a ke kvalitním surovinám.🧑‍🍳🌿
Hlavní hrdinka, zde překonává nejedno úskalí – musí si najít své místo na slunci. Kolem sebe mají milující přátele, kteří je na jejich dobrodružství podpoří. A vždycky je tam nějaká moudrá osoba, která v ně věří, protože je vidí, jejich talent, jejich schopnosti. 🌿
Výuka cizích jazyků uchopená tímto způsobem pak bude vždycky chutnat jako famózní „Bœuf bourguignon“ podle Julie Childové. 🥩 Jako čokoládové pralinky Willyho Wonky. 🍬🍭 Bude plná nádherných vůní, okořeněná vzácným kořením a hlavně tvořena s LÁSKOU.
Vnímáte, co se tady děje?
Roztančily se vám chuťové pohárky?
Cit, emoce, to my, lektorky cizích jazyků umíme používat dobře. 🙂
A kde je ten ROZUM?
Rozum používáme tam, kde třeba zapojit logiku, systém, mechaniku. Cizí jazyky mají totiž i své zákonitosti. Říká se jim gramatika.
Když učím zapojuji obojí. Nelze se učit jen gramatiku, soustředit se na správnost a být bez prožitku. A zároveň, kdybychom létali v emocích, vychutnávali si „free style chit chat“, mohlo by se stát, že nám lidé kolem nás nebudou rozumět.
Je důležité udržovat harmonii, rovnováhu i v cizích jazycích.
Miroslava Smíšková
Jsem lektorka angličtiny a němčiny pro pokročilé. Jako certifikovaná jazyková koučka (Neurolanguage Coach®) pomáhám lidem, aby si ve světě cizích jazyků našli vlastní cestu, už nikdy se v něm neztratili a začali více spoléhat na svoje vlastní schopnosti a dovednosti.
  • .
  • Nejnovější příspěvky